Czym jest niedrogie tłoczenie na gorąco?

Współczesna poligrafia może pochwalić się naprawdę wysokim poziomem i wieloma różnorodnymi technikami. Z roku na rok przybywa rozmaitych udoskonaleń i nowych propozycji. Stopniowy rozwój jest nieunikniony.

Tłoczenie na gorąco ma wiele zastosowań

tłoczenie na gorącoJedną z technik, która jest szeroko stosowana i godna uwagi jest tłoczenie na gorąco. To prawdopodobnie najpopularniejsza i najczęściej stosowana metoda ozdabiania różnych powierzchni. Ta różnorodność jeśli chodzi o możliwość zastosowania na wielu materiałach także jest bardzo ceniona. Tłoczenie na gorąco (znane także pod nazwą hot stamping) można bowiem wykonywać na papierze, tekstyliach, skórze, a nawet materiałach sztucznych. Efekty, jakie możemy uzyskać za pomocą tej metody są bardzo różne. Może to być chociażby metaliczne wykończenie, ciekawa struktura lub przetłoczenie. To jaki osiągniemy rezultat w dużej mierze zależy od zastosowanej foli – może on być bardzo delikatny lub wręcz krzykliwy. To czym różni się tłoczenie na gorąco od tłoczenia na zimno jest fakt, że wspomniane wyżej folie nie zawierają warstwy kleju (w przypadku hot stampingu). Tą metodą dekoruje i znakuje się naprawdę wiele produktów zaczynając od książek, przed kalendarze po napisy na telewizorach.

tłoczenie na gorącoNależy mieć na uwadze fakt, że przy tej metodzie przez zastosowanie wysokiej temperatury i dużego nacisku powierzchnia tłoczona najczęściej zostaje wgłębiona. Jest to kwestią gustu, jednak często ten zabieg daje naprawdę ciekawe efekty wizualne, co doskonale obrazują skórzane kalendarze książkowe z logo. Są bardzo ładne i często wykorzystywane przez firmy jako gadżety reklamowe. Korzystają z nich także osoby prywatne, które cenią sobie porządek i zorganizowanie oraz solidność. Nie muszą to być oczywiście kalendarze z logo, mogą to być inne ozdoby czy napisy. Tą techniką są także wykonywane kalendarze trójdzielne dla firm i inne gadżety reklamowe. Ich wykonanie na najwyższym poziomie jest bardzo ważne dla firm, ponieważ poniekąd wspomniane gadżety są wizytówką firmy i jednym z zabiegów budującym relacje z klientami. Niedrogie tłoczenie na gorąco ma więc bardzo wiele zastosowań, jednak jest bardziej skomplikowane niż tłoczenie na zimno. Jest to także mnie ekonomiczna metoda, przy której często dochodzi do dużych strat folii.

Mimo wszystko hot stamping cieszy się bardzo dużą popularnością. Bez wątpienia daje ogromne możliwości zrobienia i sprawia, że nawet zwykłe przedmioty zyskują bardzo ciekawy design. To wyjaśnia, skąd odnotowujemy obecnie tak duże zainteresowanie właśnie tą nowatorską metodą.