Frezowanie i inne metody obróbki plexi

Pleksa to materiał, o którym słyszał chyba każdy. Jest to przezroczyste tworzywo sztuczne o dużym potencjale – charakteryzuje się bowiem dobrą wytrzymałością na ściskanie oraz rozciąganie, dosyć dobrą twardością (choć niską odpornością na zarysowania), a przy tym jest prosta w obróbce. Uzyskiwanie pleksy może odbywać się na dwa sposoby.

Frezowanie plexi i ploter cnc

frezowanie plexi Po pierwsze, można poddać gotowy granulat polimerowy obróbce plastycznej lub też można zastosować metodę wytłaczania przez ustnik. Istnieje też trzecia możliwość, jaką jest uzyskanie pleksy bezpośrednio z monomeru – w ten sposób produkowane są pręty, płyty, a także bloki pleksy, której grubość może wynosić nawet do 30 cm. Pleksa jest wykorzystywana do produkcji wielu różnych przedmiotów – wykonuje się z niej zadaszenia oraz świetliki (chociaż obecnie prym w tej branży wiedzie poliwęglan, który odznacza się o wiele większą wytrzymałością – w końcu jest wykorzystywany między innymi do produkcji szyb kuloodpornych!), jak też ekrany przeciwhałasowe lub antytermiczne, także światłowody oraz różnego rodzaju drobne przedmioty użytkowe. To możliwe, gdyż, jak już wspomnieliśmy, pleksa jest prosta w obróbce. Może być cięta – na przykład metodą laserową; grawerowana, jak i frezowana.

frezowanie plexi Frezowanie plexi w Łodzi odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest ploter cnc – to maszyna uniwersalna, ponieważ bardzo dobrze sprawdza się także do obróbki drewna, dibondu, a także innych tworzyw sztucznych, na przykład wspomnianego już poliwęglanu. Aby praca przebiegała pomyślnie i zgodnie z oczekiwaniami, należy zastosować odpowiednie profesjonalne frezy dostosowane do danego materiału. Usługa frezowania niestety trochę kosztuje, ale efekty są tego godne. Jeśli chodzi o cięcie pleksy, tutaj najlepiej sprawdza się laser, ponieważ jest on najbardziej dokładny i nie wiąże się z ubytkiem materiału. Wycinanie laserowe wiąże się z naprawdę gładkimi krawędziami – nie trzeba ich już polerować, a przy tym cięcie zawsze jest precyzyjne – zgodne z projektem. Metoda laserowa umożliwia wycinanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów bez żadnego problemu. Z kolei jeżeli chodzi o grawerowanie pleksy – tutaj także stosuje się najczęściej metodę laserową, ponieważ jest ona najszybsza i przynosi najlepsze efekty.

Jak widać, pleksa może być obrabiana na przeróżne sposoby – jeżeli posiadamy odpowiedni sprzęt, możemy tego typu prace przeprowadzić samodzielnie, jednak usługi profesjonalistów także u wielu osób cieszą się dużym zainteresowaniem, gdyż efekty są zawsze wyjątkowe.