Kluczowa rola znaków wodnych na certyfikatach

Wszelkiego rodzaju certyfikaty są bardzo ważnym elementem życia, to często one w wysokim stopniu wpływają na postrzeganie nas jako wartościowego pracownika i znacząco wpływają na znalezienie pracy. Często to właśnie osoba z tym samym wykształceniem, ale większą ilością certyfikatów zostaje wybrana na dane stanowisko.

Zabezpieczające znaki wodne

znak wodny na certyfikacieNależy pamiętać by za wszelkiego rodzaju odbyte szkolenia, seminaria, czy wykłady zawodowe powinno się odbierać właśnie takie certyfikaty. Są one dowodem na to, że odbyliśmy właśnie taki kurs, co może okazać się być znaczące w dalszej karierze zawodowej. Należy jednak pamiętać by nie wklejać do swojej aplikacji o prace kursów, na których odbycie dowodów nie posiadamy, gdyż może być to uznane za oszustwo. Jednak nie jest to jedyny problem w dzisiejszych czasach, to właśnie takie certyfikaty padają niezwykle częstą ofiarą wszelkiego rodzaju podróbek, które ludzie często tworzą by wyróżnić się spośród mas szukających pracy. Jest to proceder na bardzo dużą skalę i istnieją całe grupy przestępcze zajmujące się właśnie takimi podróbkami. Na szczęście jest to coraz trudniejsze do wykonania, dlatego też możemy spotkać coraz mniej osób z fałszywym doświadczeniem zawodowym. Jednym z czynników, który pomaga zredukować ilość podróbek jest znak wodny do certyfikatów.

znak wodny na certyfikacieZnaki wodne obecne są od wielu setek lat i od zawsze były względnie trudne do podrobienia. W dzisiejszych czasach osiągnęło to bardzo wysoki poziom i ich podrobienie w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwe. Dlatego też stosuje się je chociażby na banknotach, których podrobienie jest niebywale trudne i zwykle dość proste do wykrycia. Podobne techniki zaczynają być stosowane właśnie na wszelkiego rodzaju certyfikatach. Nim wyższej wagi czynność za którą się go otrzymuje, tym zabezpieczenia są zwykle znacznie wyższe. Szkolenia małej wagi zwykle nie posiadają wcale znaków wodnych, a oryginalności takiego certyfikatu za na przykład kurs bhp nikt sprawdzać nie będzie. Ale już takie bardziej profesjonalne kursy wielomiesięczne, lub wieloletnie dające jakieś uprawnienia są bardzo kontrolowane. Dlatego też organy wydające takie certyfikaty decydują się właśnie na zawarcie w nich znaków wodnych, które minimalizują szanse na podrobienie takiego dokumentu.

Zdecydowanie wpływa to na uczciwość i zdrową konkurencję na rynku. Częstotliwość podrabiania takich dokumentów jest bardzo niska i maleje za każdym razem, gdy unowocześniane są metody znakowania. W niektórych wypadkach są one już tak nowoczesne, że podrobienie ich jest niemożliwe bez posiada takich samych środków, jak te z użyciem których dokument został wykonany.