Triki w reklamach spożywczych

Jedzenie w reklamach zawsze wygląda na świeże, apetyczne, parujące, kolorowe, a do tego jest atrakcyjnie podane – aż chce się jeść! Wiele osób jednak nie dowierza w realność prezentowanych posiłków… i słusznie. W reklamach jedzenia niewiele rzeczy jest tym, na co wygląda. Jak w praktyce upiększa się jedzenie?

Niewiele rzeczy wygląda na ekranie tak zachęcająco jak świeżo upieczone czy ugotowane jedzenie, jeszcze parujące, aż widz niemal czuje jego zapach. Działalność ślinianek może jednak skutecznie powstrzymać wiadomość, że chrupiący kurczak został tylko podpieczony i posmarowany pastą do butów, a następnie spryskany lakierem, a parujące ziemniaki (niedogotowane) zasłaniają podgrzane w mikrofalówce mokre waciki, które utrzymują parę przez kilka minut.

Apetyczny poobiedni deser? Lody obok szarlotki na ekranie to zwykle puree ziemniaczane z dodatkiem barwnika. Z wyglądu nie do odróżnienia, a nie topi się na planie zdjęciowym. Kawałek tortu to natomiast ciasto przełożone tekturą, do którego „krem” – nałożono na sam brzeg. Lód w szklance jest sztuczny, akrylowy, a owoce lakierowane, żeby odpowiednio się błyszczały, tak jakby były świeżo zerwane.

A może śniadanie…? Nic z tego. Kuszące płatki z mlekiem to nic innego jak płatki ułożone na warstwie kleju. Nie rozleje się, a płatki nie rozmiękną i będą trzymały się w odpowiedniej pozycji. Naleśniki z syropem klonowym, poza wspomnianymi już wacikami do produkcji pary wyglądają tak apetycznie dzięki… olejowi silnikowemu, który świetnie imituje płynny miód lub syrop klonowy. Nawet poczciwa szklanka „świeżo nalanego mleka” to w rzeczywistości mleko z mydlinami na wierzchu.

Jedzenie na mieście? Frytki do zdjęć są odpowiednio układane w pudełku, jak kwiaty wbijane w gąbkę, a hamburger tworzony jest do połowy, tak aby z jednej strony pokazać wszystkie składniki wyraźnie wysunięte z bułki. Jeszcze ostatnie poprawki w Photoshopie, aby ziarenka na wierzchu były idealnie rozłożone, a brzeg sałaty zgrabnie się wywijał… i gotowe.
Smacznego!

stek   deser

granola z owocami

hamburger

Dodaj komentarz